Fotografia motoryzacyjna jest jedną z fajniejszych dziedzin fotografii pod warunkiem, że jest się przy okazji fanem motoryzacji. Ta dziedzina fotografii jednak nie należy do łatwej głównie ze względu na odbijające się światło i niepożądane przedmioty, których nie chcemy mieć w kadrze.
Nasz model czyli w tym przypadku samochód lub motocykl gra pierwsze skrzypce (wiadomo ;) jednak bardzo istotne jest dobranie lokalizacji i całego otoczenia pojazdu aby po pierwsze pasowało do klasy pojazdu lub samego charakteru danego modelu. Inna lokalizacja będzie dobrana przy fotografowaniu samochodu terenowego z napędem 4x4 a inne dla małego miejskiego Fiata 500 :)
Standardem są zdjęcia statyczne w danej lokalizacji jednak dla urozmaicenia kadru, można na zdjęciu uchwycić ruch. Aby taki efekt uzyskać należy ustawić ostrość na samochodzie i podążać za nim obiektywem na dłuższym czasie naświetlania np. 1/30sec. Wtedy jest on wyraźny i ostry, a tło mocno poruszone. Taki efekt można uzyskać jadąc drugim autem przed tym lub za tym, które jest fotografowane. Ważne jest przy tym, żeby oba pojazdy poruszały się z taką samą prędkością. Do zrealizowania takiego zdjęcia potrzebne jest zaangażowanie co najmniej trzech osób: fotografa i dwóch kierowców. Ogromnym ułatwieniem również jest sprawna komunikacja między kierowcami i fotografem wydającym polecenia np. podjedź bliżej, wyprzedź nas lub zmień pas. Do tego bardzo przydaje się zestaw głośnomówiący lub krótkofalówki (walkie talkie).
Łatwiejszą opcją, a zarazem równie ciekawą, jest fotografowanie stojącego w miejscu pojazdu na tle innych poruszających się obiektów. Niezbędny jest przy tym statyw, aby samochód był ostry i nieporuszony. W fotografii motoryzacyjnej warto jest zadbać również o detale, które pokażą dodatkowe atuty pojazdu.
Większość sesji motoryzacyjnych realizujemy w ciągu dnia przy świetle dziennym, jednak warto rozważyć realizację takiej sesji w godzinach nocnych przy wykorzystaniu ulicznych świateł. Uzyskany efekt może być naprawdę ciekawy jednak praca w warunkach gdzie światła jest mało jest o wiele trudniejsza. Dobierając sprzęt do sesji aut warto również spakować do plecaka filtr polaryzacyjny. Filtr ten pomoże nam w zlikwidowaniu większości odbić na lakierze fotografowanego samochodu.
Fotografia motoryzacyjna ma wiele zastosowań. Najczęściej wykorzystywana jest w celu realizowania kampanii reklamowych w salonach samochodowych, jednak świetnie sprawdzi się również np. przy sprzedaży prywatnego samochodu. Profesjonalnie wykonane zdjęcia sprawiają, że pojazd wygląda na bardzo zadbany i jednocześnie zwiększa to zainteresowanie wśród kupców. Oprócz tego jest to świetna pamiątka dla fanów motoryzacji, którą można wykorzystać w mediach społecznościowych lub umieścić w albumie.
Comments