top of page

Generatywne Wypełnianie w Photoshopie: Odkrywanie Nowych Horyzontów w Edycji Zdjęć

W ostatnich latach, obróbka zdjęć przeszła rewolucyjne zmiany, głównie dzięki postępom w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jednym z najbardziej ekscytujących osiągnięć w tej dziedzinie jest wprowadzenie przez Photoshop funkcji generatywnego wypełniania, które zrewolucjonizowało sposób, w jaki profesjonaliści i amatorzy podchodzą do edycji obrazów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest generatywne wypełnianie, jakie techniki oferuje, jego praktyczne zastosowania, zalety i ograniczenia, a także porównamy je z innymi narzędziami dostępnymi na rynku.


Generatywne Wypełnianie w Photoshopie przed
Generatywne Wypełnianie w Photoshopie -Przed

Generatywne Wypełnianie w Photoshopie po
Generatywne Wypełnianie w Photoshopie - Po

Czym Jest Generatywne Wypełnianie w Photoshopie?

Generatywne wypełnianie to technologia oparta na sztucznej inteligencji, która umożliwia Photoshopowi "zgadywanie" i rekonstruowanie brakujących lub niechcianych części obrazu w sposób, który wydaje się naturalny i spójny z resztą zdjęcia. Mechanizm ten analizuje otoczenie wybranego obszaru i generuje wypełnienie, które pasuje do kontekstu scenerii, tekstury i oświetlenia.


Techniki Generatywnego Wypełniania

Photoshop oferuje kilka technik generatywnego wypełnienia, które znajdują zastosowanie w różnych scenariuszach:

 • Wypełnianie obszarów brakujących: Idealne do przywracania starych fotografii, gdzie uszkodzenia fizyczne zdjęcia usunęły części obrazu.

 • Usuwanie niechcianych elementów: Pozwala usunąć z obrazu niepożądane obiekty, takie jak przypadkowi ludzie w tle, przewody elektryczne czy śmieci, przywracając naturalny wygląd sceny.

 • Tworzenie nowych tekstur: Można używać do generowania nowych obszarów tekstury, które harmonijnie współgrają z istniejącymi, umożliwiając na przykład rozszerzenie tła wokół portretowanych osób.


przykład Generatywne Wypełnianie w Photoshopie
przykład Generatywne Wypełnianie w Photoshopie

przykład "po" Generatywne Wypełnianie w Photoshopie
przykład "Po" Generatywne Wypełnianie w Photoshopie

Przykłady Zastosowań w Praktyce

Generatywne wypełnianie sprawdza się w wielu różnych kontekstach:

 • Retusz portretów: Usuwanie pryszczy, blizn czy niechcianych obiektów w tle, zachowując naturalną teksturę skóry.

 • Tworzenie kompozycji: Umożliwia dodawanie lub usuwanie elementów z obrazu, zachowując spójność kompozycyjną i świetlną.

 • Przywracanie starych fotografii: Wypełnianie brakujących fragmentów zdjęć, rekonstruowanie zniszczonych obszarów.


Generatywne wypełnianie w Photoshopie znajduje również wyjątkowe zastosowanie w branży fotografii wnętrz, szczególnie dla biur nieruchomości oferujących usługi homestaging. Dzięki tej technologii, fotografowie i projektanci mogą wirtualnie umeblować lub zmienić wystrój wnętrza, co jest znaczącą zaletą przy prezentacji nieruchomości na rynku. Zamiast fizycznego urządzania każdego pomieszczenia, co jest czasochłonne i kosztowne, generatywne wypełnianie umożliwia szybkie dostosowanie przestrzeni do gustów potencjalnych kupujących lub najemców. Można na przykład usunąć niechciane elementy, dodać meble, zmienić kolory ścian czy nawet poprawić oświetlenie, by uczynić wnętrze bardziej atrakcyjnym. Ta technologia otwiera nowe możliwości dla marketingu nieruchomości, pozwalając biurom nieruchomości na prezentowanie domów i mieszkań w najlepszym możliwym świetle, nawet jeśli w rzeczywistości są one puste lub wymagają odświeżenia. Jest to nie tylko sposób na zwiększenie zainteresowania ofertą, ale również na pokazanie potencjalnym kupującym, jak mogą personalizować i adaptować przestrzeń do własnych potrzeb.


Zalety i Ograniczenia

Zalety:

 • Efektywność czasowa: Znacznie skraca czas potrzebny na skomplikowane edycje.

 • Wysoka jakość wypełnienia: AI często generuje wyniki niemożliwe do odróżnienia od oryginalnego tła lub tekstury.

 • Łatwość użycia: Intuicyjne narzędzia umożliwiają szybkie osiągnięcie pożądanych efektów nawet dla początkujących użytkowników.

Ograniczenia:

 • Wymaga dobrego źródła: Dla najlepszych wyników, obszar dookół miejsca wypełnienia powinien być wysokiej jakości i oferować wystarczająco dużo kontekstu.

 • Możliwość wystąpienia anomalii: W niektórych przypadkach, AI może mieć trudności z prawidłowym interpretowaniem kontekstu, co może prowadzić do nierealistycznych lub niespójnych wyników. Dlatego ważne jest, aby dokładnie sprawdzać i ewentualnie ręcznie korygować generowane wypełnienia.


Porównanie z Innymi Narzędziami

Choć Photoshop pozostaje liderem w dziedzinie profesjonalnej edycji grafiki, na rynku dostępne są inne narzędzia wykorzystujące technologie AI do generatywnego wypełniania, takie jak GIMP z wtyczką Resynthesizer czy nowoczesne aplikacje online typu remove.bg dla specyficznych zadań, jak usuwanie tła. Photoshop wyróżnia się jednak zaawansowanymi algorytmami AI i integracją z szerokim zakresem profesjonalnych narzędzi, co czyni go preferowanym wyborem dla zaawansowanych projektów i profesjonalistów.


Wskazówki i Najlepsze Praktyki

Optymalne wykorzystanie generatywnego wypełniania wymaga pewnej praktyki i zrozumienia podstawowych zasad:

 • Staranne wybieranie obszarów do wypełnienia: Im lepiej zdefiniowany i czystszy obszar docelowy, tym lepsze wyniki można osiągnąć.

 • Korzystanie z narzędzia „Patch” w połączeniu z generatywnym wypełnianiem: Umożliwia precyzyjniejszą kontrolę nad wynikiem końcowym, szczególnie przy skomplikowanych teksturach i wzorach.

 • Eksperymentowanie z różnymi trybami mieszania: Może to pomóc w uzyskaniu bardziej naturalnych przejść między wypełnionymi a oryginalnymi obszarami.

 • Ręczne retusze po generatywnym wypełnieniu: Niewielkie korekty pędzlem czy stemplem mogą znacząco poprawić jakość i naturalność końcowego efektu.


Podsumowanie

Generatywne wypełnianie w Photoshopie otwiera nowe możliwości dla fotografów, projektantów i artystów cyfrowych, pozwalając na twórczą i efektywną obróbkę zdjęć. Dzięki połączeniu zaawansowanej technologii AI z intuicyjnymi narzędziami, użytkownicy mogą osiągać imponujące rezultaty w krótszym czasie i z mniejszym wysiłkiem niż kiedykolwiek wcześniej. Jak w przypadku każdego narzędzia, kluczem do sukcesu jest praktyka i eksperymentowanie, aby w pełni wykorzystać jego potencjał i unikać typowych pułapek. Generatywne wypełnianie w Photoshopie jest potężnym sprzymierzeńcem w rękach kreatywnych profesjonalistów, umożliwiając realizację wizji, które były dotychczas trudne lub niemożliwe do osiągnięcia.

Comments


bottom of page