top of page

Film bez animacji jest jak frytka bez ketchupu.Zacznijmy od początku. Czym właściwie jest animacja? Animacja, to wszelkie elementy dodane do filmu wprawione w ruch na etapie postprodukcji. Animacje stosuje się, aby wzbogacić odbiór wizualny filmu lub uzupełnić go merytorycznie za pomocą np. animowanych napisów. Elementem graficznym mogą być wszelkie bryły geometryczne lub te o nieregularnych kształtach wprawione w ruch. Animacją są oczywiście również napisy, które efektownie pojawiają się i znikają na ekranie. Wszystkie te dynamiczne efekty to animacja.


Skoro już wiemy czym jest animacja, to pozwolę sobie wyjaśnić dlaczego w tytule tego artykułu przyrównałem film do frytek. Podałem ten przykład ponieważ szukałem analogii do sytuacji gdzie podstawowe w tym przypadku "danie" również jest dobre, zjadliwe jednak po dodaniu kropki nad i jest wyśmienite i kompletne. Podobnie jest z filmem pozbawionym elementów animowanych. Można go obejrzeć z zaciekawieniem i uczuciem spełnienia jednak po dodaniu elementów animowanych efekt ten znacząco ulega wzmocnieniu nie tylko wizualnie ale i merytorycznie.


Animacja stała się nieodłącznym elementem wszelkich filmów:

  • promocyjnych

  • reklam

  • instruktażowych

  • dokumentujących wydarzenia czyli wideo-reportaży

  • typu time-laps, intro (czołówka), outro (tyłówka)

Praca przy animacjach odbywa się na dwa sposoby. Tworzymy je od zera lub bazujemy na szablonach wymagających personalizacji/korekty pod dany projekt. Ciężko stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze, szybsze lub wygodniejsze. To bardziej kwestia indywidualna w zależności od posiadanego czasu na realizację lub umiejętności i doświadczenia w animowaniu. Największy szkopuł polega na animowaniu elementów w taki sposób, aby zgodnie z zamysłem skupiały uwagę widza na np. komunikacie w formie napisu lub wręcz przeciwnie były bardzo delikatnym elementem prawie nie dostrzeżonym przez oglądającego. Przykładem takiej animacji jest cyfrowo wygenerowana i zaanimowana flara imitującą naturalnie uzyskaną flarę poprzez wpadające wprost do obiektywu światło. Taka animowana flara zmiękcza obraz i nadaje klimat całemu ujęciu.


Zalety stosowania Animacji w filmie są ogromne jednak należy je stosować z rozwagą ponieważ bardzo łatwo jest przekroczyć linie dobrego smaku i spójności komunikacji obrazem.コメント


bottom of page